Wycieczka do Warszawy

WYCIECZKA DO WARSZAWY

ORGANIZACJA KONFERENCJI W WARSZAWIE
WYCIECZKI SZKOLNE DO WARSZAWY
ZWIEDZANIE WARSZAWY, WYCIECZKI PO WARSZAWIE

Dzień 1

hotelposiłki

POWITANIE WARSZAWY

herb Warszawy

  • przyjazd do Warszawy
  • zakwaterowanie w hotelu
  • posiłki
  • czas wolny, zakupy

Hotel w Centrum

hotel

Plac Zamkowy w Warszawie. Wycieczka do Warszawy – Hit The Road Travel

fot. Zbigniew Panów, pzstudio.pl©Stołeczne Biuro Turystyki

DLACZEGO SZWECJI ZAWDZIĘCZAMY STOLICĘ W WARSZAWIE…

Jednym z symboli Warszawy jest kolumna Zygmunta, która od 1644 roku zdobi Plac Zamkowy na warszawskiej starówce. Niemal każdy Polak wie, że stolicę do Warszawy przeniósł król Zygmunt III Waza, spoglądający codziennie na rzesze turystów i Warszawiaków ze wspomnianej kolumny. Ale jak do tego doszło? Zacznijmy od początku…

Rodzicami Zygmunta byli książę Finlandii i późniejszy król Szwecji – Jan III Waza oraz królewna polska Katarzyna Jagiellonka. Ojciec Zygmunta – Jan, brat króla Szwecji – Eryka XIV i ówczesny książę Finlandii, próbował oddzielić Finlandię od Szwecji, za co para książęca została uwięziona w zamku Gripsholm w pobliżu Sztokholmu. Zygmunt urodził się więc w niewoli w 1566 roku. Jednak już dwa lata później, Eryk został usunięty z tronu i uwięziony przez Jana, który koronował się na króla Szwecji. Zygmunt dorastał, więc na dworze w Sztokholmie aż do 21 roku życia.

W 1586 roku, nie pozostawiając potomka, zmarł król Polski Stefan Batory. Z inicjatywy jego małżonki – królowej Polski Anny Jagiellonki, w 1587 roku, w wyniku wolnej elekcji, Zygmunt został wybrany na króla Polski. 27 grudnia 1587 w Katedrze Wawelskiej, po wielu perypetiach, został wreszcie koronowany na króla Polski, jako Zygmunt III Waza. Zygmunt nie chciał jednak zrezygnować ze starań o dziedzictwo korony szwedzkiej. Po śmierci swego ojca – Jana, w 1594 roku w katedrze w Uppsali został koronowany na króla Szwecji, dając początek personalnej unii polsko-szwedzkiej. Panowanie na tronie szwedzkim nie trwało jednak długo. Wkrótce w Szwecji wybuchł bunt przeciwko królowi katolikowi, co ostatecznie doprowadziło do jego detronizacji w 1599 roku. Sprawy ojczystej Szwecji zaprzątały wiele uwagi Zygmuntowi i wiązały się z częstymi podróżami. Gdy w 1595 roku spalił się Zamek Królewski na krakowskim Wawelu, Zygmunt postanowił „skorzystać z okazji” i przeniósł swój dwór do Warszawy, która leżała znacznie bliżej Szwecji. Wkrótce po przeprowadzce, rozpoczęła się rozbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie. Zamek po przebudowie był bardzo nowoczesny. Wazowie zgromadzili w nim również znakomitą kolekcję dzieł sztuki i bogatą bibliotekę.

Zygmunt wsławił się jako doskonały organizator, król bardzo pobożny i sprawiedliwy. Po jego śmierci, wdzięczni poddani ufundowali mu pomnik, który możemy podziwiać do dzisiaj. Był to pierwszy przypadek na świecie, by świecka osoba była uhonorowana w ten sposób. Do tej pory, na kolumnach umieszczane były jedynie figury świętych, Chrystusa i Matki Boskiej.

Dzień 2

hotelautobusposiłkizabytkiwiedzanatura

WARSZAWA KRÓLEWSKA

  • przejazd do Wilanowa
  • zwiedzanie pałacu i ogrodów w Wilanowie
  • lunch
  • powrót do centrum Warszawy
  • spacer po Łazienkach Królewskich

– pomnik Chopina

– Pałac na Wodzie

– Amfiteatr

– Pomnik Jana III Sobieskiego

  • Trakt Królewski – ulice Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy
  • spacer po Starym i Nowym Mieście
  • kolacja
  • powrót do hotelu

Lunch w Wilanowie

posiłki

Kolacja na Starym Mieście

Plac Zamkowy w Warszawie. Wycieczka do Warszawy – Hit The Road Travel

fot. m.st. Warszawa©Stołeczne Biuro Turystyki

SZWEDZI W WARSZAWIE

W 1655 roku Szwedzi najechali na Polskę i wkrótce zajęli prawie całe terytorium Rzeczpospolitej. Wojska szwedzkie splądrowały i zniszczyły wtedy większość Polskich miast. Król Szwecji Karol X Gustaw nie dotrzymał również obietnicy danej królowi Polski Janowi Kazimierzowi, synowi Zygmunta III Wazy i pozwolił aby wojska szwedzkie zdewastowały oraz splądrowały posiadłości królewskie. Zamek Królewski w Warszawie został ograbiony nie tylko z dzieł sztuki, mebli i kosztowności. Szwedzi wymontowali i wywieźli stałe elementy wyposażenia wnętrz jak marmurowe posadzki, zdobienia, rzeźby ogrodowe. Wiele z nich do dzisiaj można podziwiać m. in. w skarbcu królewskim w Sztokholmie. Niestety wiele skarbów bezpowrotnie zaginęło podczas transportu do Szwecji. W latach 2011-2015 archeolodzy odnaleźli na dnie Wisły zatopione barki z zabytkami zrabowanymi w XVII wieku. Odnaleziono elementy wystroju Pałacu Kazimierzowskiego (obecnie budynek Uniwersytetu Warszawskiego), między innymi fragmenty portalu, obeliski, balustrady.

Lata 1655-1660 nazywane są w historii Polski Potopem Szwedzkim. W wyniku najazdu ludność Polski zmniejszyła się o 30%. Okres najazdu szwedzkiego barwnie przedstawił nasz noblista – Henryk Sienkiewicz, w drugiej części Trylogii, zatytułowanej „Potop”.

Pałac w Wilanowie. Wycieczka do Warszawy – Hit The Road Travel

fot. Zbigniew Panów, pzstudio.pl©Stołeczne Biuro Turystyki

JAN III SOBIESKI

Jan III Sobieski to jeden z najznamienitszych królów Polski. Wsławił się przede wszystkim pokonaniem Imperium Osmańskiego w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku, czym uratował całą Europę. Waleczny król miał również bardziej romantyczne oblicze. Jego miłość do królowej Marysieńki (Marii Kazimiery de Grange d’Arquien) przeszła do legendy jako jeden z najbardziej żarliwych romansów w historii Polski. Pozostały po niej słynne listy, jakie małżonkowie słali do siebie w trakcie rozłąki oraz Pałac w Wilanowie, który Sobieski wybudował podobno właśnie dla Marysieńki.

Pomnik Chopina w Parku Łazienkowskim. Wycieczka do Warszawy – Hit The Road Travel

fot. m.st. Warszawa©Stołeczne Biuro Turystyki

FRYDERYK CHOPIN

Fryderyk Chopin urodził się pod Warszawą, w Żelazowej Woli, jednak już po kilku miesiącach rodzina Chopinów przeprowadziła się do stolicy. Z Warszawą związane są więc lata dzieciństwa i młodości oraz pierwsze sukcesy młodego kompozytora i wirtuoza. W 1830 roku kompozytor wyjeżdża z Polski na koncerty, nieświadomy, że sytuacja polityczna już nigdy nie pozwoli mu na powrót do kraju. Warszawa to najbardziej „chopinowskie” miasto w Polsce. Co 5 lat odbywa się tutaj Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych na świecie. Fanów muzyki Chopina przyciągają liczne koncerty. Szczególne wrażenia dostarczają niedzielne koncerty w Parku Łazienkowskim, gdzie w przepięknej scenerii, tuż obok pomnika Chopina, ludzie na ławkach lub na kocach rozłożonych na trawie słuchają mazurków, polonezów, preludiów…

Fryderyk Chopin umarł w 1849 roku w Paryżu i tam został też pochowany, jednak jego serce zostało przywiezione do Polski i wmurowane w kościele Św. Krzyża w Warszawie.

ŁAZIENKI

Łazienki Królewskie to jeden z najbardziej urokliwych zakątków Warszawy. Jest to zespół pałacowo-ogrodowy, który został założony w XVIII wieku przez ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa parku wzięła się od stojącego tam wcześniej budynku Łaźni, który na zlecenie króla został przebudowany na tzw. Pałac na Wodzie.

Król Staś, był wielkim erudytą i mecenasem sztuki. Do tej pory wspomina się jego słynne obiady czwartkowe, na których spotykali się najwybitniejsi polscy intelektualiści. Doprowadził do uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą na kontynencie europejskim i drugą na świecie (po USA). Niestety, nie udało mu się zapobiec rozbiorom i w konsekwencji upadkowi państwa polskiego.

Krakowskie Przedmieście. Wycieczka do Warszawy – Hit The Road Travel

fot. m.st. Warszawa©Stołeczne Biuro Turystyki

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE

Jedną z najsłynniejszych Warszawianek jest Maria Skłodowska-Curie. Jest pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla oraz jedną z nielicznych osób, które zostały jej laureatem dwukrotnie (fizyka w 1903 roku i chemia w 1911 roku).

Dzień 3

hotelautobusposiłkizabytkiwiedzanatura

WARSZAWA ŻYDOWSKA

  • zwiedzanie Synagogi Małżeństwa Nożyków
  • droga przez życie Janusza Korczaka – od dzieciństwa w Ogrodzie Saskim, poprzez studia medyczne, pracę w szpitalu dla dzieci, Dom dla Sierot przy ul. Krochmalnej 92 aż po drogę na Umschlagplatz
  • w przerwie lunch
  • Muzeum Polin
  • kolacja
  • powrót do hotelu

Lunch w restauracji żydowskiej

posiłki

Kolacja – kuchnia warszawska

MUZEUM POLIN

Muzeum Polin – najlepsze muzeum w Europie. W 2016 roku muzeum otrzymało prestiżową nagrodę European Museum of the Year Award. Polin to zarówno w języku jidysz jak i języku hebrajskim nazwa Polski. Słowo to można przetłumaczyć jako „tutaj spocznij”.

Synagoga Nożyków w Warszawie. Wycieczka do Warszawy – Hit The Road Travel

photo: mw238

JANUSZ KORCZAK

Życie i śmierć Janusza Korczaka to opowieść o godności, wielkości, humanizmie i poświęceniu a jednocześnie krzyk przestrogi przeciwko wojnie i nienawiści rasowej.

Janusz Korczak był dyrektorem Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie. Wkrótce po wybuchu II wojny światowej, na terenie warszawskiej dzielnicy Wola, hitlerowcy utworzyli getto dla ludności żydowskiej, do którego przeniesieni zostają wychowankowie oraz personel Domu Sierot razem z Korczakiem. Korczak mimo propozycji ratunku nie pozostawił swoich dzieci. W lipcu 1942 roku Niemcy rozpoczęli akcję zagłady warszawskiego getta, systematycznie wywożąc ludność żydowską do obozu zagłady w Treblince. Gdy przyszła kolej na sieroty, Korczak stanął na czele kolumny około 200 swoich wychowanków. Taką relację z 4-godzinnego marszu Korczaka z dziećmi na Umschlagplatz przedstawił Władysław Szpilman – polski kompozytor, którego losy poznał cały świat dzięki filmowi Romana Polańskiego „Pianista”:

„Chyba 5 sierpnia (…) przypadkowo stałem się świadkiem wymarszu Janusza Korczaka i jego sierot z getta (…). Spędził z nimi długie lata swojego życia i teraz, w ich ostatniej drodze, nie chciał ich zostawiać samych. Chciał im tę drogę ułatwić. Wytłumaczył sierotom, że mają powód do radości, bo jadą na wieś (…). Gdy spotkałem ich na Gęsiej, dzieci, idąc, śpiewały chórem, rozpromienione, mały muzyk im przygrywał, a Korczak niósł na rękach dwoje najmłodszych, także uśmiechniętych, i opowiadał im coś zabawnego.” (źródło: Wikipedia)

Janusz Korczak pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką z dziedziny pedagogiki. Jego rozwiązania wychowawcze oraz wizjonerska koncepcja praw dziecka dały podstawy do powstania nowoczesnych rozwiązań prawnych w Polsce i na świecie. Dzieci kochają Korczaka przede wszystkim za jego powieści, z których najsłynniejszą jest „Król Maciuś Pierwszy”.

Dzień 4

hotelautobusposiłkizabytkiwiedza

MOSKWA CZY PARYŻ?

  • spacer po socrealistycznej Warszawie

Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa

„Dzielnica Ministerstw”

Pałac Kultury i Nauki

  • lunch
  • warszawskie City
  • perły warszawskiej architektury
  • kolacja
  • powrót do hotelu

Lunch w duchu PRL w kultowej restauracji warszawskiej bohemy

posiłki

Kolacja w restauracji
Magdy Gessler

Przedwojenna Warszawa nazywana była Paryżem Północy. Po II wojnie światowej, całe kwartały w Warszawie odbudowane były, w nowym socrealistycznym stylu a symbolem Warszawy stał się Pałac Kultury i Nauki, który na lata zdominował panoramę miasta. Symbolem Warszawy jest do dzisiaj. Ile we współczesnej Warszawie jest Paryża a ile Moskwy? A może Warszawa jest jedyna w swoim rodzaju? Zdecyduj sam…

Panorama Warszawy. Wycieczka do Warszawy – Hit The Road Travel

fot. Zbigniew Panów, pzstudio.pl©Stołeczne Biuro Turystyki

ODBUDOWA WARSZAWY

Warszawa była wielokrotnie niszczona w trakcie II wojny światowej. Pierwsze dotkliwe zniszczenia przyniosły niemieckie naloty i oblężenie we wrześniu 1939 roku. Tragiczne skutki miały również radzieckie naloty między 1941 a 1944 rokiem. W wyniku likwidacji getta z powierzchni ziemi zniknęły dzielnice Wola i Muranów. Po upadku Powstania Warszawskiego miasto było przez wiele miesięcy grabione i systematycznie niszczone przez wyspecjalizowane niemieckie jednostki Vernichtungskommando i Verbrennungskommando. Skala zniszczeń była tak porażająca, że rozważano umieszczenie urzędów centralnych w Łodzi. Dzięki zapałowi i determinacji architekta Jana Zachwatowicza zaplanowano na niespotykaną dotąd na świecie skalę rekonstrukcję całych dzielnic miasta, co motywowano niezgodą na „wydarcie całych stronic naszej historii, pisanych kamiennymi zgłoskami architektury”. Trudno jest uwierzyć, ale w wyniszczonym przez wojnę kraju nastąpiło pospolite ruszenie – Warszawa została odbudowana z dobrowolnych składek pieniężnych, przy udziale ekip budowlanych z całego kraju i w atmosferze niezwykłego entuzjazmu. Plany odbudowy opierano o zachowany materiał ikonograficzny, ale także o obrazy Bernardo Bellotto z XVIII wieku, nierzadko posługiwano się po prostu… pamięcią.

Ukoronowaniem wysiłków odbudowy było wpisanie jej symbolu – Starego Miasta – na listę światowego dziedzictwa UNESCO, mimo że jej koncepcje i realizacja były naruszeniem przyjętej w 1964 roku Karty Weneckiej regulującej zasady konserwatorskie w architekturze.

Centrum Warszawy z Pałacem Kultury i Nauki. Wycieczka do Warszawy – Hit The Road Travel

fot. Zbigniew Panów, pzstudio.pl©Stołeczne Biuro Turystyki

PAŁAC KULTURY I NAUKI

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, dawniej imienia Józefa Stalina, został zbudowany w 1955 roku jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Powstał z inicjatywy samego Józefa Stalina, który chciał pomóc w odbudowie Warszawy po II wojnie światowej. Podobno władze Polski miały wybór, czy ma powstać wieżowiec, metro, osiedle mieszkaniowe, miasteczko akademickie, ośrodek sportu czy ośrodek zdrowia. Ostatecznie wybrano Pałac, który wydawał się wtedy najbardziej spektakularną inwestycją. Dzięki temu zlikwidowano tętniącą życiem dzielnicę Warszawy, wyburzono wiele całkiem nieźle zachowanych kamienic a warszawiacy na pierwszą linię metra musieli czekać 63 lata od zakończenia wojny… W kulminacyjnym momencie przy budowie pałacu pracowało ponad 7 tys. robotników. 16 z nich zginęło. Legendy miejskie mówią, że zostali zamurowani w murach Pałacu. Do dnia dzisiejszego Pałac okryty jest wieloma tajemnicami. Mówi się o podziemnych, tajemnych przejściach i schronach a nawet tajnej linii kolejowej. Dyskusja na temat Pałacu trwa do dzisiaj. Wielu opowiada się za zburzeniem Pałacu, który symbolizuje zależność Polski od ZSRR w czasach komunizmu. Opcja ta wydaje się już jednak mało realna, odkąd Pałac został wpisany do rejestru zabytków w 2007 roku.

Czy można wyobrazić sobie Warszawę bez Pałacu Kultury? Chyba już nie.

Pomnik Powstania Warszawskiego. Wycieczka do Warszawy – Hit The Road Travel

photo: Alberto Cabello

POWSTANIE WARSZAWSKIE

Polska stolica pędzi bez opamiętania. Ruch uliczny ustaje dopiero późną nocą, warszawiacy nieustannie spieszą się do pracy czy do domu, a wysokie tempo życia stołecznych ulic powoduje, że nawet turyści, którzy na wszystko mają czas, również mimowolnie przyspieszają kroku. Jednakże co roku, 1 sierpnia o godz. 17.00, a więc w środku popołudniowego szczytu komunikacyjnego, polska stolica zamiera na minutę. Na dźwięk syren alarmowych zatrzymują się samochody, tramwaje i autobusy, przechodnie przystają w zadumie. Warszawiacy wspominają „Godzinę W” czyli czas rozpoczęcia zaciętych walk z okupantem hitlerowskim, które trwały 63 dni. Powstanie miało na celu oswobodzenie stolicy z rąk niemieckich. Wobec wkraczających od wschodu wojsk radzieckich powstańcy chcieli spełniać rolę gospodarzy, by nie dopuścić do nowej, stalinowskiej okupacji. Powstanie upadło mimo opanowania kilku dzielnic, heroizmu żołnierzy Armii Krajowej i ludności cywilnej. Dramatyzmu sytuacji dodawał fakt, że Rosjanie nie tylko nie udzielili wsparcia powstańcom, a wręcz utrudniali pomoc aliantom nie pozwalając samolotom brytyjskim i amerykańskim na międzylądowania na lotniskach radzieckich, co uniemożliwiło zrzuty broni. Po wyzwoleniu prawobrzeżnej części miasta, Rosjanie bezczynnie patrzyli na dogasające walki i rzeź ludności na przeciwległym brzegu przez ponad dwa tygodnie. Wśród ofiar znalazło się ponad 200 tys. cywilów. Pozostali, którzy przeżyli, czyli ponad 500 tys. osób, zostali przez wojska hitlerowskie wypędzeni z miasta.

4 września 1944 roku przy Teatrze Wielkim zginął od kuli niemieckiego snajpera Krzysztof Kamil Baczyński, jeden z najgenialniejszych poetów w historii polskiej literatury. Miał wtedy 23 lata… Na wieść o jego śmierci, krytyk literacki Stanisław Pigoń powiedział: „Należymy do narodu,  którego losem jest strzelać do wroga brylantami…”

BERNARDO BELLOTTO

Bernardo Bellotto zwany Canaletto – włoski malarz, który w 1768 roku, na zaproszenie króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego zamieszkał w Warszawie. Wsławił się przepięknymi, pełnymi detali pejzażami Warszawy, które posłużyły jako wzór przy odbudowie Warszawy po II wojnie światowej.

Dzień 5

hotelautobusposiłkizabytkiwiedza

WARSZAWA HIPSTERSKA

  • Stadion Narodowy i Praga
  • lunch
  • bulwary nad Wisłą
  • warszawskie hale targowe
  • Plac Zbawiciela
  • kolacja
  • powrót do hotelu

Lunch na Pradze

Posiłki

Kolacja – nowe trendy w kuchni polskiej

Warszawa Praga. Wycieczka do Warszawy – Hit The Road Travel

photo: Piotr Pawłowski

PRAGA

Praga – centralna dzielnica w prawobrzeżnej części Warszawy. Chociaż w czasie II wojny światowej nie została tak bardzo zniszczona, jak lewobrzeżne dzielnice Warszawy, w skutek wielu zaniedbań w okresie komunizmu Praga bardzo podupadła. Obecnie dzielnica stała się mekką dla stołecznych hipsterów. W pofabrycznych zabudowaniach powstają lofty, zaniedbane kamienice są odnawiane, powstają modne kawiarnie, kluby i oryginalne sklepy. Specyficzny klimat dzielnicy przyciąga wielu artystów, którzy otwierają na Pradze własne atelier, prowadzą galerie, zakładają alternatywne teatry.

Jeśli chcesz poczuć atmosferę przedwojennej Warszawy, nie znajdziesz lepszego miejsca jak uliczki na Pradze.

Plac Zbawiciela w Warszawie. Wycieczki do Warszawy - Hit The Road Travel

photo: Jorge Lásar

Stadion Narodowy w Warszawie. Wycieczka do Warszawy - Hit The Road Travel

fot. F. Kwiatkowski©Stołeczne Biuro Turystyki

Dzień 6

autobusposiłki

POŻEGNANIE Z WARSZAWĄ

  • posiłki
  • wyjazd z Warszawy

CENA od 1680 zł za osobę*

* cena dla 50-osobowej grupy, zawiera zakwaterowanie w hotelu trzygwiazdkowym w pokoju dwuosobowym, pełne wyżywienie: śniadania, lunche, kolacje, zwiedzanie z przewodnikiem, opiekę pilota, transfery autobusowe w Warszawie oraz wstępy do atrakcji. Cena nie zawiera dojazdu do Warszawy.

Dla grup od 10 do 50 osób


Oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych.

Rezerwuj

+48 796-096-431
info@hittheroad.pl

Jeśli chciałbyś zobaczyć więcej, oto nasze propozycje:

  • Muzeum Powstania Warszawskiego
  • Muzeum Chopina
  • Muzeum Narodowe
  • Muzeum Miasta Warszawy
  • Zamek Królewski
  • Centrum Nauki Kopernik
  • Zoo
  • Opera, przedstawienia teatralne
  • Kluby
  • Wycieczka do domu urodzin Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Zdjęcia dzięki uprzejmości:

Legenda

  • hotel
  • prom lub statek
  • jazda konna
  • wiedza
  • zakupy
  • autobus
  • kajaki
  • zabytki
  • sztuka
  • atrakcje dla dzieci
  • posiłki
  • park rozrywki
  • warsztaty lub zajęcia integracyjne
  • samochód
  • samolot
  • wycieczka rowerowa
  • basen
  • aktywnie
  • relaks
  • wędkowanie
  • spacer
  • nurkowanie
  • natura
  • spa
  • obserwacje przyrody
  • łódki, łodzie RIB
  • kolej, metro, kolejka linowa
  • surf
  • park linowy
  • skoki bungee
  • gokarty
  • golf
  • samochody terenowe
  • kolej tyrolska
  • strzelnica lub paintball
  • quady

Wycieczka do Warszawy, organizacja konferencji w Warszawie, wycieczki szkolne do Warszawy. Poznaj różne oblicza Warszawy – Warszawa królewska, Warszawa żydowska, warszawski socrealizm, nowa Warszawa.