GRAND HOTEL W SOPOCIE – NIEZWYKŁY HOTEL

GRAND HOTEL W SOPOCIE – NIEZWYKŁY HOTEL

Sofitel Grand, Sopot
plaża w Sopocie, Grand Hotel
Sofitel Grand
Sofitel Grand Hotel
Grand Hotel, Sopot, Sofitel, lobby
Sofitel Grand, Sopot, ogród
Grand Hotel, Sopot, ogród
Grand Hotel, Sopot, plaża
Grand Hotel, Sopot
Sofitel Grand Sopot Spa
Grand Hotel, Sopot
Sofitel Grand Hotel, Sopot

Grand Hotel w Sopocie to nie tylko hotel. To symbol kurortu, część jego historii. Zbudowany w latach 20. od razu stał się symbolem luksusu i wytworności. Nawet lata smutnego komunizmu nie zdołały tego zmienić. No cóż, w ówczesnej Polsce hoteli było niewiele, a o takim standardzie zaledwie kilka. Tutaj powstała pierwsza w historii Polski dyskoteka w 1970 roku…

Ale wróćmy jeszcze na chwilę do lat międzywojennych. W latach 30. w hotelu oddano do użytku ekskluzywne kasyno gry. Wiele fortun zostało tutaj roztrwonionych, opinię publiczną rozgrzewały liczne skandale a kilku nieszczęśników targało się na swoje życie po przegraniu całego majątku.

Na początku II wojny światowej hotel pełnił rolę Kwatery Głównej Adolfa Hitlera, którą strzegło m. in. ponad 200 funkcjonariuszy SS. Tutaj również od września 1939 roku przebywał Hermann Göring.

Od 23 marca 1945, po zdobyciu Sopotu, w hotelu miał siedzibę sztab Armii Czerwonej. Rosjanie, którzy burzyli i niszczyli tutaj wszystko, chcieli również zburzyć i Grand Hotel. Podobno udało się go ocalić dzięki przekupstwu. Ceną za hotel była butelka wódki…

Za czasów PRL hotel był pod stałym nadzorem służb specjalnych, a jego dyrektorem długo był tajny współpracownik SB.

W hotelu gościło setki znakomitych postaci: monarchów, prezydentów, premierów, polityków oraz gwiazd estrady i filmu. Stanowił zaplecze hotelowe dla gwiazd Sopockiego Festiwalu Piosenki. Był swoistym kulturalnym „oknem na świat”. Sam hotel wielokrotnie “zagrał" w wielu filmach, był przedmiotem kilku polskich piosenek.

W hotelu nocowali m. in. król Hiszpanii Alfons XIII, Nina Andrycz, Charles Aznavour, Josephine Baker, Fidel Castro, Marlena Dietrich, Greta Garbo, Charles de Gaulle, Joseph Goebbels, Heinrich Himmler, Henry Kissinger, Władimir Putin, Demis Roussos, Shakira, Omar Sharif, Boney M, Annie Lennox.

Chociaż obecnie w Polsce znajdziemy wiele luksusowych, renomowanych hoteli, jest tylko kilka, które mogą szczycić się takim klimatem jaki posiada Grand Hotel w Sopocie.

Zarezerwuj nocleg w Grand Hotelu

Booking.com
Sofitel Grand Sopot